• Dejepisná olympiáda - školské kolo

     • 24. novembra 2023 si žiaci 6. – 8. ročníka zmerali sily v oblasti histórie. Uskutočnil sa 16. ročník Dejepisnej olympiády. Aj v tomto školskom roku bola dobrá účasť a naši žiaci ukázali, čo si naštudovali z regionálnej histórie Bratislavy, o hradoch a zámkoch Slovenska a samozrejme z učiva v danom ročníku. Veríme, že záujem o dejiny prejavia aj v budúcom školskom roku a prihlásia sa znovu. Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a víťazom gratulujeme k úspechu! Do okresného kola, ktoré sa uskutoční 5.2.2024,  postupujú vždy žiaci z prvých dvoch miest. Držíme Vám palce!

      Kategória F (6. roč.):

      1. miesto – Michal Kulcsár (6.B)
      2. miesto – Alexandra Chromeková (6.B)
      3. miesto – Andrej Jan Tymkowsky (6.B)

       

      Kategória E (7. roč.):

      1. miesto – Katarína Slimáková (7.B)
      2. miesto – Patrik Can Güner (7.A)
      3. miesto – Roland Vailing (7.B)

       

      Kategória D (8.roč.)

      1. miesto – Richard Cagarda (8.A)
      2. miesto – Olívia Kernová (8.B)
      3. miesto – Barbora Kantorová (8.B)
     • KURZ KORČUĽOVANIA SO ŠPORTOVKOVOM

     • Kurz korčuľovania sa uskutočnil v dvoch turnusoch: 20.11.2023-24.11.2023; 27.11.203-1.12.2023. Deti mali možnosť zakorčuľovať si pod vedením hokejistov a krasokorčuliarov s dlhoročnými športovými skúsenosťami na zimnom štadióne v Dúbravke a v Lamači.

      Na hodinách korčuľovania si deti mali možnosť hravou formou osvojiť schopnosť jazdiť vpred a vzad, vyskočiť, zabrzdiť, zrýchliť, robiť drepy, obraty a ďalšie pohybové prvky.

      Tréneri svojím profesionálnym prístupom a zábavným spôsobom zabezpečili deťom okrem rozvoja korčuliarskych schopností aj kolektívne zmýšľanie, tímovú spoluprácu, či rozvoj športových návykov ako predísť zraneniu.

      Trénerom a organizátorom zo Športovkova Cyrilovi a Adamovi ďakujeme za spôsobenú nesmiernu radosť a vytvorenie spomienok na celý život!

      Odkaz stranky: www.sportovkovo.sk/movementgym.sk

     • Hodina kódu - Hour of code

     •  

      Desať percent žiakov z celého sveta oslávi Týždeň informatiky v dňoch 4 -10. 12.2023 a na školách sa zapoja do Hodiny kódu. Každé dieťa tak dostáva príležitosť zistiť viac o tom, ako fungujú technológiie okolo nás.

      Hodina kódu je hodinový úvod do informatiky, ktorý využíva zábavné tutoriály, ktoré ukazujú, že každý sa môže naučiť základy. Tento rok autori ponúkajú možnosti kódovania, ktoré zahŕňajú aj komponenty umelej inteligencie .

      Žiaci našej školy – celý druhý stupeň sme sa zapojili do tejto aktivit, ako môžete vidieť na mape sveta  a budeme kódovať každú hodinu informatiky tento týždeň.

      Kto máte chuť, budeme radi, ak sa k nám pripojíte.

      Všetky informácie nájdete na http://hourofcode.com/us/sk

     • „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“

     • Vážení rodičia, milé deti!V piatok 1.12.2023 sa uzatvorila zbierka „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“.V mene organizátorov zbierky ako i vedenia školy Vám ďakujeme za Váš aktívny príspevok do zbierky.V tomto ročníku zbierky sa vyzbieralo 147 Krabíc lásky.Vďaka Vám sa nám podarilo spojiť generácie ľudí a priniesť lásku a radosť 147 neznámym seniorom.Ďakujeme, že vediete deti k ľudskosti, dobrovoľníctvu a úcte k starším.Po dohode s mestskou časťou naša zbierka primárne poteší osamelých seniorov žijúcich v Dúbravke a seniorov žijúcich v DSS Pri Kríži.

     • Kreatívna hodina výtvarnej výchovy

     • 15. november 2023

       Na výtvarnej výchove zvyčajne sedíme a maľujeme alebo kreslíme. Dnes sme perá, farbičky, štetce, gumy ale aj iné predmety, ktoré bežne nájdeme na školskej lavici, použili na kreatívne tvorenie. P. učiteľka nás rozdelila do skupín a našou úlohou bolo vyčarovať zo školských pomôcok zvieratká. Pozrite ako sa nám darilo. Možno inšpirujeme aj Vás.  Trieda 8.B

     • Návšteva galérie -výstava Andyho Warhola

     • Andy Warhol, kráľ pop-artu, sa narodil v Pittsburghu v r.1928, ale jeho korene siahajú na Slovensko. Jeho rodičia pochádzali z východného Slovenska a odišli do Ameriky za prácou v čase hospodárskej krízy. Podporovali synov výtvarný talent a Andy sa presadil ako grafik, kresliar, fotograf, producent, manažér ale aj ako dramatik, filmový tvorca a portrétista spoločnosti. Stal sa kultovou postavou umenia a života 20. storočia. Časť jeho diel je vystavená v galérii SPP v Bratislave. Výstavu navštívili žiaci 8. ročníka.

     • Deň bez školskej tašky

     • Členovia žiackeho parlamentu sa rozhodli spestriť nám tieto jesenné dni niečím netradičným, zaujímavým a tak zorganizovali Deň bez školskej tašky (alebo v čom všetkom sa dajú priniesť veci do školy J).

      Znie to síce bláznivo, no má to i hlbší význam  - kreatívnou formou si pripomenúť, že nie každý žiak na našej planéte má prístup ku vzdelaniu. V rôznych kútoch sveta pre školopovinné deti vôbec nie je samozrejmosťou vlastniť krásnu školskú tašku a v nej mať každé ráno pripravené učebnice, zošity a štýlový peračník. Mnohé deti musia denne dlhé hodiny kráčať pešo do školy a svoje pomôcky si niesť so sebou „iba tak“.

      Naše deti boli skutočne tvorivé a originálnych nápadov ako možno nahradiť školskú tašku sme v tento deň mohli vidieť naozaj veľa. Všetkým ďakujeme a tešíme sa o rok.

       

     • Exkurzia do hvezdárne v Hurbanove


     •  

      V dňoch 7.11. a 9.11. 2023 sa naši žiaci 5.ročníka zúčastnili exkurzie do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Hvezdáreň vznikla v roku 1871 ako jedno z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe a jej zakladateľom bol Dr. Mikuláš Konkoly Thege.

      Program v hvezdárni bol veľmi pestrý a žiakov veľmi zaujal. Zahŕňal prehliadku múzea M.T. Konkolyho – zakladateľa hvezdárne. Nasledovalo premietanie nočnej oblohy a podarilo sa nám dostať aj do historickej budovy hvezdárne. V areáli hvezdárne sa nachádza aj historický park, kde sa mohli žiaci poprechádzať. V parku stojí socha Mikuláša Koperníka, ktorého už žiaci určite poznali z hodín geografie ako autora heliocentrizmu. 

     • Návšteva divadelného predstavenia v anglickom jazyku     • V dňoch 6. a 7. novembra  žiaci našej školy navštívili divadelné predstavenia v anglickom jazyku, ktoré vhodným spôsobom dopĺňajú vyučovanie anglického jazyka v škole a poskytujú žiakom možnosť overiť si porozumenie anglickému jazyku v praxi.

      V pondelok si žiaci štvrtého a piateho ročníka pozreli tradičný britský príbeh o chudobnej sirote Dickovi, ktorý sa aj vďaka svojej kamarátke mačke stane starostom Londýna.

      Žiaci šiesteho až ôsmeho ročníka nasledujúci deň navštívili divadelnú inscenáciu o siedmich nájomníkoch jednej bytovky a ich vtipne vykreslených osudoch.

      Po skončení oboch predstavení žiaci hercov odmenili zaslúženým potleskom.

     • Ekotopfilm 2023

     • V októbri sa žiaci našej školy zúčastnili festivalu Ekotop film 2023 v DK Dúbravka

      Ekotop film nám ponúkol veľa tém na premýšľanie a diskusiu. Tu je zopár postrehov ôsmakov:

      Filip – kupujeme si veľmi veľa oblečenia, výroba lacného oblečenia je globálny problém, lebo pri výrobe sa používajú toxické látky a z nadbytku vzniká veľký odpad.

      Barborka – podľa mňa vo fime Fast Fashion bola zle interpretovaná hlavná myšlienka. Rozumiem, na čo chceli upozorniť. Nepáčilo sa mi, že spomenuli názvy značiek, pretože sú to práve značky, ktoré ponúkajú cenovo prijateľné oblečenia a väčšina žiakov nakupuje práve tam. .

      Barborka – mne sa páčil príbeh o papagájovi Linda, ktorý bol pytliakmi chytený a odvezený z džungle. Príbeh nás nabádal, aby sme si nekupovali exotické zvieratká ako domácich maznáčikov.

       Saša – Mne sa páčil film o ekologickej doprave. Ja som športovec a chodím do školy pešo. Keby som býval ďalej od školy, určite by som chodil radšej na bicykli ako autobusom.

     • Červené stužky sú symbolom boja a názvom kampane proti AIDS

     • Prostredníctvom výtvarnej súťaže s názvom Červené stužky sa naša škola aj tento školský rok zapojila do kampane proti ochoreniu AIDS.

      Autorkami postupujúcich prác sú žiačky 9. ročníka – Michaela Dlabola a Tamara Lednárová.

      Obom dievčatám veľmi držíme palce J.

     • Návšteva Úradu vlády

     • Návšteva Úradu vlády je už niekoľko rokov súčasťou vyučovania predmetu občianska náuka. Koncom októbra na Úrad vlády zavítali naši ôsmaci. Dozvedeli sa o činnosti vlády a zároveň mali možnosť pozrieť si priestory, kde sa konajú rôzne stretnutia na najvyššej úrovni napr.: stretnutia premiérov V4, pracovné obedy a rôzne posedenia, kde sa predkladajú návrhy zákonov na diskusiu alebo kde sa konajú tlačové konferencie. Úrad vlády sídli už od vzniku Slovenskej republiky v budove Letného arcibiskupského paláca a vo vedľajšej novej budove Úradu vlády. Z arcibiskupského paláca sa v pôvodnej podobe zachovala iba kaplnka. Oltár z tejto kaplnky bol počas éry socializmu ukrytý v kostole Kozmu a Damiána v Dúbravke.

     • Exkurzia v Modre

     •  

      Po jesenných prázdninách  sa žiaci 8. ročníka vydali po stopách Ľudovíta Štúra a objavovali Modru. Spoznávali významné osobnosti 19. stor., ktoré tu pôsobili a zapísali sa aj do našich národných dejín. Na cintoríne si uctili pamiatku nielen Ľ. Štúra a jeho rodiny, ale aj S. Zocha. Oboznámili sa s historickými budovami, evanjelickými kostolmi, farou, synagógou, obdivovali protiturecké hradby a exkurziu zakončili návštevou Múzea Ľ. Štúra, kde si oprášili staré vedomosti o tejto významnej osobnosti, ale dozvedeli  sa aj veľa nových zaujímavostí zo života štúrovcov.

     • Bratislavská spaľovňa odpadu


     • Dňa 24.októbra 2023 sa trieda 9.B zúčastnila exkurzie do spaľovne, ktorá slúži na likvidáciu zmesového komunálneho odpadu. Vďaka technológii ZEVO sa pri spaľovaní odpadu vyrába elektrická energia a teplo, ktoré sa následne dodáva do bratislavských domácností. Odpadová energia tak postupne nahrádza fosílne palivá, čím sa znižuje produkcia emisií. Okrem výroby energie a tepla je účelom aj zníženie objemu ukladaných odpadov, až o 80 %. Zo zvyšných 20% vzniká škvara, ktorá sa odváža.

      Exkurzia bola rozdelená na 2 základné časti. Počas prvej si mohli žiaci vypočuť pútavú prednášku, po ktorej nasledovala prehliadka spaľovne.

      A čo si o exkurzii myslia samotní žiaci?

      M: Využitie spaľovne je  efektívne, pretože vzniká energia a teplo.

      O: Škvara, ktorá nie je využitá (zvyšných 20%) sa využíva v niektorých štátoch pri výrobe ciest. Je škoda, že u nás to ešte nie je povolené.

      T: Určite je to ekologickejšia cesta ako skládky odpadu. Príroda sa neničí v takej miere.

      Veríme, že si žiaci z exkurzie odniesli veľa užitočných informácii.

     • Ypsilon - slovina je hra

     • Milí žiaci!

      Poďte si otestovať svoje vedomosti a zapojte sa do súťaže YPSILON – slovina je hra, ktorá je určená pre všetkých žiakov 1. – 9. ročníka. Na oficiálnej stránke súťaže je termín 07. 12. Na našej škole sa uskutoční v utorok 05. 12. 2023.

      Do súťaže sa môžeš prihlásiť cez vytvorený prihlasovací formulár na Edupage od dnešného dňa 06. 11. 2023 do 14. 11. 2023 (utorok). 2 dni sú potrebné na spracovanie prihlasovacích údajov.

      Štartovné je 6,50€. Škola hradí 3€ a žiaci prinesú 3,50€ koordinátorke súťaže pani učiteľke Wresnig do 1. A triedy, najneskôr do 14.11. (t.j. posledný deň na prihlásenie).

      Viac informácií si môžete pozrieť na www.ypsilonsutaz.sk

       

     • Záložka do knihy spája školy


     • Medzinárodný deň školských knižníc sa aj tento rok oslavoval na našej škole účasťou v česko-slovenskom projekte Záložka do knihy spája školy, ktorý vzišiel zo spolupráce Slovenskej pedagogickej knižnice v Bratislave a Knižnice Jiřího Mahena v Brne. Tohtoročná téma - Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov – dala dostatočný priestor detskej fantázii. Záložky do kníh vytvárali naši žiaci pre rovesníkov v Brne veľmi zodpovedne a s vedomím, že budú pekným darčekom, ktorý má nielen potešiť, ale aj odporúčať ich obľúbenú knižku. Do balíka sme tak mohli zabaliť 200 malých umeleckých dielok, ktoré nájdu svoje miesto v knihách českých detí. Odmena pre všetky zapojené triedy nemôže byť iná ako pekná detská knižka, ktorá obohatí triedne knižnice v triedach 1.B, 2.A, 2.B, 2.C, 3.A, 3.B, 3.C, 4.A, 4.B, 4.C, 4.D.
     • Šarkaniáda na Sokolíčke

     • Na uvítanie jesene na školskom dvore sa v dňoch 18.10.2023 a 20.10.2023 na našej škole uskutočnila Šarkaniáda. Lietajúce šarkany deťom priniesli veľa radosti a vzrušenia, čím splnila svoj účel.